Teach for Slovakia - kariéra či pomoc deťom?

Autor: Jana Šmotláková | 28.4.2015 o 21:04 | (upravené 28.4.2015 o 21:14) Karma článku: 4,30 | Prečítané:  453x

Už to bude rok, čo som vyplnila prihlášku do programu Teach for Slovakia. Moje motívy boli rôzne. Program komunikuje rozbehnutie kariéry a zároveň pomoc deťom, ktoré to najviac potrebujú. Ako sa tieto dve veci môžu dopĺňať? Veď to je nezmysel!

A predsa je to tak. Ja osobne som túžila pomáhať mladým ľuďom, ktorí nemajú motiváciu a chýba im podpora či už doma, alebo v škole. Zároveň ma však veľmi lákalo spoznať aj “veľký svet” plný zaujímavých ľudí, nebudem predsa klamať.

 Aj preto som na výzvu zapojenia sa do progamu odpovedala 3 krát ÁNO:

  • Si dosť blázon? ........ áno
  • Chceš pomocť deťom, ktoré to potrebujú? ..... áno
  • Chceš kontakty na lídrov slovenského biznisu? ......... áno

 

Ako pomáha Teach for Slovakia pri budovaní kariéry?

V septembri som nastúpila do školy s názorom, že “no big deal”, byť učiteľom zvládne každý. Veď si iba sadnem za katedru a nadiktujem poznámky.

Po prvom týždni v škole mi postupne odchádzal úsmev z tváre. Prišla nečakaná realita. Zmanažovať si celú triedu tak, aby robili zadanú úlohu, aby ich bavila, aby v nej videli zmysel a aby si z nej vzali to, čo majú ...... to je úloha pre správneho lídra.

Keď som si uvedomila, že zabehnutí učitelia telom a dušou to majú v malíčku, prišlo vytriezvenie. Prvý krát v živote som si uvedomila, akú dôležitú a ťažkú prácu má taký učiteľ. A on? On si to častokrát ani neuvedomuje a už vonkoncom za to nie je nijak zvlášť odmenený.

A práve v tom je tá hodnota.Teach for Slovakia intenzívne vzdeláva svojich účastníkov v tom, ako správne a najefektívnejšie namotivovať deti k učeniu, ako si vymyslieť systém na zvládanie správania či ako ponúknuť deťom priestor na ich rozvoj a dať im podporu, ktorú potrebujú. Rovnako môžem sledovať skúsenejších kolegov a nasávať atmosféru školstva a byť priamo v “kotli", v ktorom to častokrát vrie. To, čo ma učí základná škola a učenie na nej, je nezaplatiteľná skúsenosť pre akékoľvek nastávajúce povolanie a kariéru.Učím sa empatii, pri vcítení sa do potrieb a nálad žiakov. Plánovanie či už dlhodobé, pri budovaní triednej vízie alebo krátkodobé, pri každodennom plánovaní hodín na druhý deň. Motivovanie k vyšším výkonom, nie len seba ale najmä deti, ktoré potrebujú poznať zmysel učenia sa. A čo je najdôležitejšie, učím sa vytrvalosti. To mi nikdy nešlo. Keď som mala akýkoľvek problém, alebo sa mi nedarilo, jednoducho som sa na to vykašlala a začala robiť niečo iné. To sa však v škole ťažko robí. Ak mi nevyjde nejaká hodina, a to ich už pár teda nevyšlo, musím nabrať všetku svoju odvahu, rozmýšľať kde sa stala chyba a s novým nasadením ísť opäť do školy.

Teach for Slovakia podľa mňa najlepšie vystihuje veta:

Uč tieto deti a ony ťa zmenia.

Mňa moje deti v škole učia každý deň a učia ma byť hlavne lepším človekom. 

A to je základ všetkého, nie?

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?